Archiwum
Wydanie nr 6/2020 (1230)
Od redakcji
3Temat numeru
Na ratunek gospodarce
6Felietony
33Wydarzenia
34Techno biznes
62Finanse
72Lifestyle
86Historia gospodarcza
94Fryzjer i espresso
Wizyta w salonie fryzjerskim stała się symbolem powrotu do normalności. Obawiam się jednak, że w związku z pandemią COVID-19 czekają nas znacznie większe zmartwienia niż brak przystrzyżonej i uczesanej głowy.
Trudno nie odnieść wrażenia, że sprawa dostępności espresso na włoskiej ulicy i informacje, czy w tym lub innym kraju wychodzącym właśnie z kwarantanny można zjeść lunch w restauracji, czy skorzystać z usług fryzjera – stały się kluczowymi wskaźnikami odmrażania gospodarki. OK, rozumiem, że te sprawy rozgrzewają emocje publiczności, bo to problemy, z którymi zetknął się każdy, kto spędził kilka tygodni w alienacji. Włoch, Niemiec, Francuz i Polak.
Zatem czas już najwyższy, by przy kawie albo u fryzjera porozmawiać o ostatnich miesiącach i kilku kolejnych... latach. Widać już, kto ewidentnie zawalił sprawę, reagując zbyt późno na nadciągające zagrożenie. Widać też, że konsekwencje braku jednolitej, zdecydowanej i szybkiej reakcji na pandemię zaciążą na przyszłości Unii Europejskiej. Jak? To pytanie stawiać dziś można podobnie jak pytanie o możliwy nawrót epidemii jesienią.
Wicepremier Jadwiga Emilewicz w rozmowie z „Gazetą Bankową” tak formułuje pierwsze, jednoznacznie brzmiące przestrogi: „Sytuacja pokazuje, jak bardzo potrzebujemy prawdziwego wewnątrzunijnego poczucia wspólnoty. Sami w UE musimy przełamać egoizmy i na podstawie wewnątrzwspólnotowej solidarności wzajemnie pomóc sobie w potrzebie. Jeśli będzie to wymagać zapewnienia większych środków ze strony tych, którzy nimi dysponują, to powinny być one zapewnione [...]. Odbudowa europejskiej gospodarki to inwestycja w przyszłość UE, a nie pomoc charytatywna czy wysokie kieszonkowe dla państw, które miałyby być uzależnione od ich dobrego sprawowania i dyscypliny wydatkowej. Od tego zależy przyszłość nie tylko naszej konkurencyjności, lecz również przetrwanie strefy euro i samej UE”.
Mówimy i piszemy w tym wydaniu o europejskiej solidarnej pomocy i wspólnej polityce wychodzenia z kryzysu, która pozwoli przetrwać strefie euro i samej Unii. Stawiam zatem tezę, że przed nami jeszcze sporo online’owych debat, dyskusji i trud zdalnego lobbingu na rzecz wspólnoty w Europie. I obawiam się, że same rozmowy w otwartych wreszcie salonach fryzjerskich stanowczo nie wystarczą.
Maciej Wośko, redaktor naczelny
Odbudowa europejskiej gospodarki to inwestycja w przyszłość Unii
Kondycja polskich finansów przed wybuchem kryzysu miała się znakomicie i to właśnie dzięki temu nasze państwo jest obecnie w stanie udzielić wsparcia na tak bezprecedensową skalę. Nie oznacza to jednak, że mamy do czynienia z „workiem bez dna” – mówi Jadwiga Emilewicz, wicepremier, minister rozwoju w rozmowie z Maciejem Wośko, redaktorem naczelnym „Gazety Bankowej”
Zapnijcie pasy, bądźcie gotowi!
Skala reakcji niezbędnej do utrzymania przy życiu gospodarki pokazuje nam, że pod względem ekonomicznym świat jechał na oparach – mówi Steen Jakobsen, główny ekonomista i CIO Saxo Banku w rozmowie ze Stanisławem Koczotem, zastępcą redaktora naczelnego „Gazety Bankowej”
Odkrycia na wagę życia
Wkład polskich naukowców w rozprzestrzenianiem się koronawirusa, a także w walkę z chorobą jaką wywołuje, to z jednej strony badania w ramach międzynarodowej współpracy, by opracować szczepionkę lub skuteczne lekarstwa na COVID–19, a z drugiej – opracowywanie urządzeń, które ratują i chronią życie pacjentów oraz personelu medycznego
Gospodarka wisi na sieci
Praktycznie nie ma ostatnio dnia, żeby w popularnym serwisie do zgłaszania awarii internetu downdetector.pl nie było zgłoszeń o przerwach w łączności. Wraz z przeniesieniem się pracy do domów w ramach ekonomii #zostanwdomu znacząco zwiększyły się obciążenia łączy internetowych i mobilnych. Czy przez pandemię COVID-19 internet w Polsce faktycznie się „skończy”?
Internetu nie zabraknie
Choć od początku pandemii ruch w internecie wzrósł o 40 proc., to daleko nam jeszcze do limitów pojemności sieci. Mamy całkiem spory margines – mówi Marek Zagórski minister cyfryzacji w rozmowie z Maksymilianem Wysockim
Wi-Fi 6 – nowy król netu?
Dzięki nowemu standardowi 802.11ax sieci Wi-Fi, z jakich korzystamy w biurach czy domach będą znacznie szybsze. Wi-Fi 6 także znacznie lepiej radzi sobie z przeciążeniem sieci bezprzewodowych. Jednak na razie sprzęt nowej generacji jest drogi, a jego oferta niezbyt szeroka. Czy więc nowy standard szybko się upowszechni?