Pod patronatem
Dnia:
Do:
Gdzie:

Książka MIT PIENIĄDZA

opublikowano: 11 września 2015

Świat realny wobec iluzji polityki pieniężnej

Nowy model polityki monetarnej proponowany prze Autora i wspierająca go analiza nie były dotąd prezentowana w literaturze monetarnej w kraju i na świecie.

O KSIĄŻCE

Pytanie, czym jest pieniądz, nie jest zmartwieniem zwykłego człowieka. Dopóki nie chce zmieniać systemu finansowego, wystarczy by go miał. Demokracja polega jednak na tym, że każdy może ten pieniądz kształtować. Każdy powinien więc znać drogę jaką pieniądz przeszedł, od rąbanych kawałków srebra do międzynarodowego pieniądza bankowego, opartego wyłącznie na zaufaniu. Jak rzadka jest to wiedza, świadczą kryzysy, wynikające z subiektywnych wizji pochodzenia siły pieniądza. Książka opisuje globalny kryzys finansowy.

Prof. Andrzej Sopoćko próbuje znaleźć odpowiedź na pytanie, dlaczego stagnacja gospodarcza rozwiniętych gospodarek sięga  poza system finansowy. Jego zdaniem rozwiązania, które wydawały się niedawno jedyne i ostateczne, zawiodły. Pora więc szukać nowych modeli oraz przyjrzeć się bliżej paradygmatom, które wydają się niewzruszalne.

Autor proponuje wprowadzenie nowego, dla wielu kontrowersyjnego, dwustrumieniowego modelu emisji pieniądza w którym przywraca się bezpośrednie zasilanie budżetu w pieniądz oraz następuje całkowite oddzielnie tego pieniądza pod względem regulacyjnym od drugiego strumienia, tj. trafiającego do sektora komercyjnego. Tego rodzaju model i wspierająca go analiza nie były dotąd stosowane w literaturze monetarnej w kraju i na świecie.  Autor liczy się z tym, że jego rewolucyjna koncepcja może spotkać się z krytyką, ale ma nadzieję na wartościową dyskusję.

 

O AUTORZE

Polski ekonomista, ekspert z dziedzinie finansów i rynków kapitałowych.

Wiceprezes Giełdy Papierów Wartościowych (2003-2005)

Wiceminister Finansów w rządzie Leszka Millera (2003)

Prezes Urzędu Ochrony Konkurencji i Konsumentów (1995-1997)

Obecnie kierownik Zakładu Ubezpieczeń i Rynków Kapitałowych - Uniwersytet Warszawski, pracownik Instytutu Nauk Ekonomicznych PAN

 

Komentarze (0)
Dodająć komentarz, akceptujesz regulamin forum.
dodaj komentarz
 
 

obecnie brak komentarzy, zapraszamy do komentowania.

 

Zaloguj się, by uzyskać dostęp do unikatowych treści oraz cotygodniowego newslettera z informacjami na temat najnowszego wydania

Zarejestruj się | Zapomniałem hasła